h1

Jak jeździć zimą? Podstawy jazdy zimą.

Grudzień 8, 2012

Zimą wolniej – zdecydowanie..!
Poniżej podstawowa technika i elementarne zasady bezpiecznej jazdy samochodem zimową porą.

1. HAMULCE –  Im mniej hamulców – tym lepiej.

2. ODLEGŁOŚĆ – Zwiększamy odległość przed poprzedzającym pojazdem.

3. POŚLIZG – Przy poślizgu (nadsterownym – czyli klasycznym ujściu tylnej osi, tył ucieka do przodu) kontrujemy kierownicą w kierunku poślizgu – to jest do środka i po ustąpieniu prostujemy kierownicę lekko dodając gazu. Ważne – w większości przypadków noga z pedału hamulca!

Sam poślizg jest już stanem nienormalnym, awaryjnym. Sztuką jest do niego NIE DOPROWADZIĆ. Po pierwsze i najważniejsze wyobraźnia i wyczucie, po drugie sprawny samochód (dobre opony i równo biorące hamulce), po trzecie technika wspomagająca systemy i własna wyuczona sprawność manualna. Przy poważnej sytuacji awaryjnej – na drodze, nie da się opanować poślizgu na „czas”, zwykle przy prędkościach od 70 w wzwyż zatrzymamy się na innym samochodzie, w rowie lub zabijemy ludzi.

4. PRZESZKODA – Przeszkoda na drodze – jeżeli masz czas i hamujesz odpuść i omiń przeszkodę. Generalnie zimą omijamy przeszkodę nie używając hamulców, dzięki czemu samochód nas słucha.

5. RUSZANIE/SKRZYŻOWANIA – Gaz i ruszanie – powoli, wolniej, spokojniej. Próby szybkiego zjazdu ze skrzyżowania mogą skończyć się źle …

6. WŁĄCZANIE DO RUCHU – musisz być 100% pewny, że zdążysz i nie spowodujesz hamowania prawidłowo jadących pojazdów. Tobie może się uda, inni mogą przez Ciebie zginąć.

7. WYPRZEDZANIE – tylko w sytuacjach absolutnie niezbędnych i 100%
Zimą jak nie musisz, nie wyprzedzasz w ogóle!

Pamiętajmy też o podstawach, bo jak się często okazuje wielu kierowców zapomina że: Obowiązuje nas ruch prawostronny – czyli trzymaj się jak najdalej osi jezdni poruszając się przy jej prawej skrajni! Włączajmy światła, to nie lato, rozwiązania do jazdy dziennej to nie ta bajka. Samochód ma być odśnieżony i widoczny. Rozmowy przez telefon nie o tej porze roku! Drobne spóźnienia lub pomyłki dużo więcej kosztują. Uprzejmość i rozsądek ocali zdrowie bliskich – często życie!

Zadbaj o czas i własne przecież pieniądze. Chyba, że lubisz przesiadywać w warsztacie, a wypełnianie dokumentów dla firmy ubezpieczeniowej szczególnie Cię zajmuje.

Reklamy

4 komentarze

  1. Witam, jako młody kierowca chciałbym podziękować serdecznie za tego posta. Zrobiłem prawo jazdy dość późno i niestety nie zdążyłem nacieszyć się niezasypanymi śniegiem drogami. Do teorii jazdy przywiązuję dużo uwagi, ale jak wszyscy wiemy najważniejsze jest wprowadzenie tej teorii w praktyce. Pozdrawiam!


  2. Powyższe wskazówki warto by było przekazać każdemu kierowcy. Niestety wielu zapomina o tych podstawowych zasadach, a wtedy bardzo łatwo o stłuczkę i problemy finansowe.


  3. Prowadzę sklep z lakierami samochodowymi i potwierdzam, że wielu moich klientów zapomniało o tych prostych ale bardzo merytorycznych poradach. Zapomnij i Ty !! 😀 Żart


    • Pomimo zastosowania się nawet do wszystkich tych zasad nic nie pomoże jeśli będziemy mieć do czynienia z innymi lekkomyślnymi kierowcami. Oczywiście nie znaczy to że nie warto się samu dostosować !Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: