h1

Złomowanie samochodu

Marzec 21, 2012

Zasady złomowania, kasacji samochodów

Według Głównego Urzędu Statystycznego, złomowaniu powinien podlegać w Polsce ponad milion aut rocznie, tymczasem do stacji demontażu trafia tylko 30 proc. wycofywanych z eksploatacji pojazdów. Pozostałe są rozmontowywane na części, a ich właściciele wystawiają fikcyjne umowy kupna-sprzedaży lub zgłaszają kradzież samochodu, korzystając z nieszczelności w systemie kontroli polis OC i ewidencji zarejestrowanych pojazdów. Niektóre dokumenty służą do legalizacji kradzionych aut.

Złomowanie samochodu krok po kroku:

1. Przekazanie samochodu na złomowisko

Należy okazać dowód osobisty, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu (jeśli była wydana) oraz – w przypadku współwłaściciela – jego upoważnienie.

Złomowiska przyjmują do kasacji każdy samochód, który ma cechy identyfikacyjne (numer VIN, numer podwozia, numer ramy). Musi on jednak być kompletny, czyli mieć przynajmniej 90 proc. masy własnej wskazanej w innym wypadku za braki w masie trzeba dopłacić – zgodnie z przepisami do 10 zł za kilogram, a w praktyce najczęściej złotówkę za kilogram. Niekiedy stacje stosują osobne cenniki za brak konkretnych elementów (np. 250 zł za brak silnika). Zazwyczaj właściciel kompletnego samochodu może liczyć na gratyfikację (od 100 zł do ok. 1000 zł) lub bezpłatny transport auta do miejsca utylizacji.

2. Wyrejestrowanie auta w wydziale komunikacji

W wydziale komunikacji składa się wniosek o wyrejestrowanie auta, zaświadczenie o przekazaniu go na złom oraz dokumenty i tablice rej. przedziurawione na złomowisku

3. Rozwiązanie umowy ubezpieczenia OC

Ostatni krok to wizyta u ubezpieczyciela i rozwiązanie polisy OC. Właścicielowi pojazdu należy się zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony.

Zasady podsumowanie:

– Złomowane mogą być tylko pojazdy mające numer: VIN lub podwozia albo ramy.
– Samochód musi mieć przynajmniej 90 proc. masy własnej oraz najistotniejsze podzespoły (m.in. akumulator, silnik, układ wydechowy, zawieszenie).
– Rozmontowywanie pojazdów poza stacjami demontażu lub punktami zbiórki jest nielegalne. Dotyczy to również handlu używanymi częściami z nieznanego źródła i/lub prowadzonego bez zarejestrowanej działalności gospodarczej.
– Porzucenie auta może skończyć się naliczeniem opłat w wysokości nawet kilku tysięcy złotych za jego holowanie i postój na parkingu oraz i sankcji za nieopłacone ubezpieczenie OC.

Reklamy

2 Komentarze

  1. Nic dziwnego, złomowanie to dodatkowy koszt, na który Polaków nie stać. Muszą kombinować na wszelkie sposoby.


  2. Przecież to swego rodzaju recycling. Stare skorodowane, ale jeszcze komuś przydatneSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: